×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

  • تاریخ انتشار : 1403/04/11 - 10:35
  • بازدید : 66
  • تعداد بازدیدکننده : 63
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
دکتر رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت:

آماده‌سازی همه زمینه‌ها برای اجرای صحیح برنامه هفتم توسعه

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه و به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر رحیمی با اشاره به تلاش‌های گسترده انجام گرفته طی سه سال گذشته برای تدوین برنامه هفتم توسعه در وزارت بهداشت از آمادگی این وزارتخانه برای اجرای صحیح و به موقع آن خبر داد.


دکتر رحیمی در این زمینه گفت: بر اساس سیاست‌های کلی برنامه هفتم ابلاغی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در شهریور ۱۴۰۱، وزارت بهداشت موظف بود برای ارتقای نظام سلامت بر اساس سیاست‌های کلی سلامت و روزآمدی و ارتقاء نظام آموزشی و پژوهشی حوزه سلامت، برنامه‌ای تدوین کند.


بر همین اساس طبق تدابیر مقام عالی وزارت، کمیته راهبری تدوین پیش‌نویس برنامه هفتم در معاونت توسعه و دفتر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایجاد شد.


وی ادامه داد: طی سه سال مجموعاً ۲۴۰ جلسه سیاست‌گذاری، فنی و موضوعی در سطوح مختلف نظام سلامت و نظام برنامه‌ریزی بخصوص سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون‌های بهداشت و آموزش مجلس شورای اسلامی برگزار شد.


معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در جلسات متعدد بین‌بخشی و درون‌بخشی چندین بار پیشنهادات بخش سلامت بازنگری شد تا در نهایت در برنامه هفتم توسعه ۸۵ ماده، بند، جزء و تبصره که مستقیماً به حوزه سلامت مرتبط بود به تصویب کمیسیون تلفیق و مجلس شورای اسلامی رسید.


وی تبیین کرد: وزارت بهداشت با ایجاد ارتباط با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با ابهامات و سوالات مطروحه در حوزه سلامت پاسخ‌های مناسب را ارائه کرد.


دکتر رحیمی اظهار کرد: بر اساس تحلیل انجام شده بر روی قانون مصوب، حدود ۲۲۴ تکلیف در رابطه با حوزه سلامت و وزارت بهداشت در قانون وجود دارد که باید برای اجرای آن‌ها برنامه‌ریزی عملیاتی انجام پذیرد.


معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه قانون نهایی همه نظرات وزارت بهداشت را تامین نکرد ولی موضوعات مهمی که در برنامه هفتم آمده است می‌تواند راهگشای نظام سلامت در پنج سال آینده باشد، تصریح کرد: موضوعاتی مانند تامین پایدار منابع مالی، تدارک خدمات مناسب برای مردم، سلامت الکترونیک، نیروی انسانی سلامت، دارو و تجهیزات پزشکی و توسعه آموزش و پژوهش حوزه سلامت در برنامه به خوبی دیده شده اند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با یادآوری اینکه در حوزه اجرا، وزارت بهداشت از چند ماه پیش با تشکیل دبیرخانه اجرائی سازی برنامه هفتم در دفتر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی فعالیت خود را آغاز کرده است، عنوان کرد: بررسی علمی علل عدم اجرای کافی برنامه های گذشته، استخراج کلیه تکالیف مندرج در برنامه هفتم، تعیین معاونت اصلی و همکار برای اجرای هر یک از تکالیف، بررسی نحوه تامین مالی برنامه‌ها، توجه به تکالیف تولیتی وزارت بهداشت مانند کنترل عوامل اجتماعی موثر بر سلامت ازجمله برنامه‌های این حوزه است.


وی در پایان عنوان کرد: در حال حاضر همکاران و کارشناسان ما در حال تعیین شاخص‌ها و برنامه زمان‌بندی سالیانه و برش‌های استانی تکالیف هستند و از امسال اجرا و نظارت بر برنامه هفتم توسعه از طریق برنامه عملیاتی سالیانه و سامانه راهبری نظام سلامت اتفاق خواهد افتاد و ما در هر لحظه می‌توانیم میزان پیشرفت برنامه‌ها را به صورت آنلاین پایش کنیم.

  • گروه خبری : اخبار معاونت
  • گروه خبری : 144054
کلمات کلیدی
تنظیمات قالب